«

»

Jul 08 2013

The Big Bang North East Winners 2013!!!

It was a pleasure for The North East HUB to support, cover and be a judge at this event. Here are the results from the project competitions on the day…

NOMINATIONS TO THE NATIONAL SCIENCE AND ENGINEERING COMPETITION FINALS

  • Can Automation and the Use of Multiple Alternative Energy Sources Further Reduce a Motor Vehicle’s Carbon Footprint? (St Bede’s Catholic Comprehensive, Peterlee)
  • Is the red you see the red I see? (St Thomas More RC Academy)
  • M.A.R.V. (Joshua Newton)
  • Operation Barbie Doll (Ponteland High School)
  • Self Centering Jig for Hydraulic Torque Wrenches (St Thomas More RC Academy)
  • Snow Clearer (Edward & Madelaine Syndercombe)
  • Stair Gate (Emmanuel College)
  • What is the best bath bomb recipe? (Morpeth Newminster Middle School)

.

SCIENCE AND MATHS EXCELLENCE AWARD (Sponsored by NETPark)

  • Junior Winner: Is the red you see the red I see? Olivia Jack, Hannah Schubeler, Beth Robertson, Nathan Smith, Francesco Bello, Alfie Briggs (St Thomas More RC Academy)
  • Junior Runner Up: Operation Barbie Doll (Matthew Nicholson, Aleisha Stansfield, Aaron Thomas, Megan Cardno, Evan Bennett, Ponteland High School)
  • Intermediate Winner: Fuel and height of a model rocket (Harry Richardson, John Ridley, Harton Technology College)
  • Intermediate Runner Up: What is the best fuel for a model volcano? (Marley Luther, Charlotte Bell, Harton Technology College)

 

ENGINEERING AND TECHNOLOGY EXCELLENCE AWARD

(Sponsored by the Nuclear Institute)

  • Junior Winner: Can Automation and the Use of Multiple Alternative Energy Sources Further Reduce a Motor Vehicle’s Carbon Footprint? (Erin Todd, Amber Ward, Alex Livingston, Ellie Dawson, Emma Masters, St Bede’s Catholic Comprehensive, Peterlee)
  • Junior Runner Up: Stair Gate (Emmanuel College)
  • Intermediate Winner: Medicine Timer (Olivia Cossey, Emmanuel College)
  • Intermediate Runner Up: Blazing Hares (Benjamin Lawson, Jonathon Lawson, Kieran Smith, Durham Johnston School)
  • Senior Winner: M.A.R.V. (Joshua Newton)
  • Senior Runner Up: Quantitative Analysis of SCBA Comfort (Kathryn Elliot-Smith, Jamie Lines, David Plummer, Michael Plummer, Dame Allan’s Senior School)

 

YOUNG ENGINEER FOR BRITAIN ENGINEERING EXCELLENCE AWARD

Winner: M.A.R.V.
Joshua Newton

YOUNG ENGINEER FOR BRITAIN AUTODESK AWARD FOR EXCELLENCE IN DESIGN

Winner: Stair Gate
(Emmanuel College)

CREST CREATIVITY AWARD

Winner: Snow Clearer
Edward Syndercombe, Madelaine Syndercombe

CREST IMPACT AWARD

Winner: Kielder Cut Down
Katie Davis, Rebecca Hopper, Chloe MacFeggan, Tahereh Riahi, Christopher Winkless-Clark (Framwellgate School Durham)

THE BIG BANG NORTH EAST PERSONAL ACHIEVEMENT AWARD

Winner: M.A.R.V.
Joshua Newton

THE BIG BANG NORTH EAST CRAFT PRIZE

Winner: Bath Water Level Alarm
Ethan Whiting, Tom McGuire, Patrick Nattress (St Bede’s Catholic Comprehensive, Peterlee)

THE BIG BANG NORTH EAST PEOPLE’S CHOICE AWARD

Winner: The strength of a strawberry lace rope
Holly Hazell, Alicia Todd (Harton Technology College)

THE BIOLOGY PRIZE
(Sponsored by the Society of Biology)

Winner: Studies of Protein Synthesis Machinery Using Live Cell Microscopy
Daniel Graham, Jack Bannister, Lucy Evanson, Steven Dixon, Holly French (Whickham School)
Runner Up: Is the red you see the red I see?
Olivia Jack, Hannah Schubeler, Beth Robertson, Nathan Smith, Francesco Bello, Alfie Briggs (St Thomas More RC Academy)

THE STEM CLUBS PRIZE

Joint Winners: Sacred Heart School and Whitley Bay High School

********************

Here are just a few snaps I took from the exhibition stands on the day. More official photos to follow…

Big thanks to everyone who took part, what a great day!!!

Email: colin@coryluslearning.com

Website: www.thebigbangfair.co.uk/NorthEast/

www.coryluslearning.com

Twitter: @TBB_NorthEast

 

Print Friendly